Windows 10 hızlandırma nasıl yapılır?

  • Erdem ADALI
  • 303

 Bilgisayarınızın yavaşladığını düşünüyorsanız, bu adımları takip ederek Windows 10'u hızlandırabilirsiniz.

  • Arka planda çalışan uygulamaların kapatılması Windows 10’un hızlanmasını sağlayan bir işlemdir. Başlangıç butonunda yer alan arama kutucuğuna arka plan uygulamaları yazılır ve çıkan menüden arka plan uygulamaları menüsüne gidilir. Açılan ekranda uygulamaların isimleri ve arka planda açık olup olmadığına dair açıklama görülür. Windows 10’un hızlı çalışmasını sağlamak için az kullanılan uygulamaları arka planda kapatarak, işletim sistemi hızlandırılabilir.

  • Windows 10 işletim sistemini etkinleştiren kullanıcılar, saydamlık efektini kaptarak işletim sistemini hızlandırabilir. Masaüstünde sağa tıklayarak açılan pencereden kişiselleştir seçilir ve açılan sayfanın sol kısmından renkler bulunur. Renkler menüsünde saydamlık efekti kapalı hale getirilir ve Windows 10 hızlandırılır.

  • Bilgisayarların hızlı ve verimli çalışmasını sağlamak için düzenli olarak güncellemeleri yapmak gerekir. Ayarlar kısmında yer alan güncelleştirme ve güvenlik menüsünden, güncelleştirmeler kontrol edilerek sürümün güncel olmasına dikkat edilir ve kısa süren bu işlem ile bilgisayarın daha hızlı çalışması sağlanır.

  • Bilgisayarda yer alan ve kullanılmayan uygulamaların kaldırılması da hem bilgisayar hafızasının boşaltılmasını hem de bilgisayarın hızlanmasını sağlar. Başlangıç menüsünde yer alan arama butonuna program ekle yazarak denetim masasında yer alan program ekle kaldır menüsüne ulaşılır. Bilgisayarda yer alan uygulamalar boyuta göre sıralanır ve boyutu yüksek ve kullanılmayan uygulamalar kaldırılarak işletim sistemi hızlandırılır.

  • Geri dönüşüm kutusunu düzenli olarak boşaltmak da işletim sistemini hızlandırmanın bir diğer yoludur. Masaüstünde yer alan geri dönüşüm kutusunun üstüne gelerek sağ tıklanır ve açılan küçük pencereden geri dönüşüm kutusunu boşalt seçilir.

  • Windows 10 işletim sistemini hızlandırmak için kullanılan yöntemlerden biri de sürücüyü en iyi konuma getirmektir. Bilgisayarım menüsünden yerel disk C’ye sağ tıklanır ve açılan ekranda yer alan özelliklere tıklanır. Açılan ekrandan araçlar menüsü bulunur ve menünün alt kısmında yer alan sürücüyü en iyi konuma getir butonuna basılır ve uygula seçeneğine tıklanır. Daha sonra açılan ekrandan yerel disk C seçilir ve çözümle butonuna basılır. Bu işlem de işletim sisteminin hızlandırılması için kullanılan küçük ama etkili bir yöntemdir.