Flutter Nedir ?

  • Erdem ADALI
  • 329

Flutter, iOS ve Android'de tek bir kod tabanından uygulamalar oluşturmak için Google tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir mobil uygulama Yazılım Geliştirme Kitidir (SDK). Programlama dili olarak Dart kullanır.

Mobil uygulama geliştirmek için kullanılan flutter'ın bazı avantajları

1. Yüksek Verimli

Flutter çapraz platformdur. Hem Android hem de iOS uygulamaları için aynı temel kodu kullanabilirsiniz. Bu uyarlama, kullanıcıların zamandan tasarruf etmesini sağlayabilir.

2. Kararlı Performans

Diğer dillerden farklı olarak flutter, yerel bileşenlerle iletişim kurmak için bir JavaScript motoru gerektirmez. Böylece, çarpıntıya, çoğu cihazda stabilite sağlayan ek bir performans artışı sunulur. Sonuç olarak, kararlılık, uygulamada hemen bir geliştirme süreci etrafında döner.

3.Hızlı UI kodlaması için özel widget'lar

Flutter, hazır widget'lar kullanır. Widget'lar, düzenler oluşturmak ve aşırı derleme yapısıyla sonuçlanan herhangi bir özelleştirme düzeyine ulaşmak için kullanılabilir. UI özelleştirmesi, ardından bir çapraz platform geliştirme avantajı ile tamamlamak için çok hızlı bir şekilde yapılabilir.

4.Daha az test

İki farklı platform için aynı uygulamaya sahip olmak daha az test anlamına gelir. Flutter, tek bir kod tabanının kullanılmasını sağlar ve bu nedenle geliştiriciler otomatik testleri yalnızca bir kez yazabilir. Test çalışması bir fark yaratıyor ve sonuç olarak platformların teknik bir inceleme için test edilmesi gerekiyor.